Статьи

Jak wybrać bieżący diphiftomat 10mA lub 30mA? Wpisz „A” lub „AC” i zwolnij charakterystykę „B” lub „C”?

 1. Jak obliczyć i określić niezbędny dyktafon „dla siebie”?
 2. Jaka jest ocena wydania?
 3. Czy charakterystyka podróży jest „A” lub „AC”?
 4. Jaki typ jednostki wybrać?
 5. Wybierz charakterystykę odłączenia maszyny: „B” lub „C”

Difavtomaty pełnią podwójną funkcję (chronią przed przeciekami elektrycznymi i zwarciami) i całkowicie zastępują zestaw RCD i wyłącznik. Wybierając różnicę, należy wziąć pod uwagę następujące cechy:

 • Wartość znamionowa wyłącznika (A);
 • Przeciek, przy którym uruchamiany jest mechanizm (mA);
 • Charakterystyki podróży („A” lub „AC”);
 • Rodzaj mechanizmu (elektroniczny lub elektromechaniczny);
 • Charakterystyka automatycznej jazdy (B lub D).

Ale jak wybrać konkretne wartości? Korzystając z okazji i nie po raz pierwszy zwracając się do naszego eksperta w dziedzinie elektrotechniki, postanowiłem zadać mu te pytania. Mianowicie inżynier i specjalista w niepełnym wymiarze godzin w zakresie sprzedaży zabezpieczenia różnicowego, Sergey ze sklepu internetowego elektrotechniki AxiomPlus . I tym razem, choć niechętnie, przeprowadził kolejny program edukacyjny.

Jak obliczyć i określić niezbędny dyktafon „dla siebie”?

Obliczenia dokonuje się analogicznie do konwencjonalnego wyłącznika. Prąd jest określany przy maksymalnym możliwym obciążeniu. Do tego istnieje formuła

I = p / u
gdzie P to moc sieci (W),
a U oznacza napięcie (V).

Zasilanie jest łatwo rozpoznawalne w instrukcjach urządzenia, często jest też wskazane w jego obudowie.

Jako przykład, weź obliczenie Difa dla przeciętnego mieszkania. I tak w naszym przypadku w mieszkaniu może znajdować się następująca elektronika:

Urządzenie elektryczne

Średnia moc

TV

100W

Lodówka

150W

Zmywarka do naczyń

300W

Pralka

380W

Oświetlenie (LED)

200W

Całkowita moc

3830W

Na pierwszy rzut oka maksymalne obciążenie sieci wynosi 3830 W (3,83 kW), ale załóżmy, że wszyscy konsumenci w mieszkaniu nigdy nie będą pracować w tym samym czasie. Na przykład jest mało prawdopodobne, aby odkurzacz, żelazko i pralka ze zmywarką działały jednocześnie.

Dlatego z tego zestawu wybierzemy najpotężniejsze urządzenia elektryczne: żelazko (800 W) i pralkę (380 W). Ostateczne obciążenie okazało się:

100 W + 150 W + 380 W + 1500 W + 200 W + 800 W = 3130 W (3,13 kW).

W sieci jednofazowej (220 V) prąd będzie równy:

3130 W / 220 V = 14,2 A.

Najbliższy dyferencjał to 16A i bierzemy go. Z reguły przy wejściu do jednopokojowych mieszkań stawiają 16A i 20A. W obecności ogrzewania elektrycznego lepiej wybrać 25A lub 32A.

Różnica dla rozet i oświetlenia w pokojach jest obliczana w ten sam sposób. Na przykład, aby zabezpieczyć pojedyncze gniazdo dla kotła (1500 W), potrzebujesz dyferencjału:

1500 W / 220 V = 6,8 A (najbliższa wartość nominalna to 10 A).

Aby chronić sieć trójfazową, lepiej wybrać zestaw RCD + automatyczny. Obliczanie prądu dla 380V odbywa się według wzoru:

I = P / U√3.

Na przykład, aby zabezpieczyć trójfazową kuchenkę elektryczną (3,5 kW), potrzebny jest dyferencjał:

3500 W / 380V × 1,7 = 5,4 A (najbliższa wartość nominalna to 6 A).

Jaka jest ocena wydania?

Na podstawie wielkości wycieku difavtomaty (jak RCD) dzieli się na dwa typy:

 • chroni przed porażeniem elektrycznym i pożarem (10-30 mA);
 • ognioodporny (powyżej 30 mA).

Z reguły gniazda i oświetlenie są zabezpieczone różnicami 30 mA (przeciętna osoba może wytrzymać takie rozładowanie). 10 mA to bezpieczna i absolutnie nieszkodliwa wartość dla zdrowia i życia każdego, nawet dziecka. 10 mA difavtomatami, co do zasady, chroni łazienki i pokoje dziecięce.

Nie są one umieszczane na grupach gniazd, ponieważ urządzenia elektryczne z mikroukładami mogą pozwolić na małe nieszczelności różnicowe, dając łącznie ponad 10 mA, na które może reagować różnica. Wystarczy chronić tylko oświetlenie lub jedno gniazdo, a to, co najważniejsze, nie obejmuje przedłużaczy o dużej akumulacji konsumentów.

Na wejściu wymagane jest co najmniej 30 mA. Umieszczają 100 mA w dużych domach, ale potem, metodą selektywności, dyktafony są ustawione na 30 mA i 10 mA, ponieważ nie wszyscy ludzie mogą wytrzymać 100 mA.

Czy charakterystyka podróży jest „A” lub „AC”?

Czy charakterystyka podróży jest „A” lub „AC”

Bardziej popularny typ „AC” - działa tylko na prąd przemienny o sinusoidalnej krzywej. Najczęściej dzieje się tak z powodu uszkodzenia izolacji urządzeń gospodarstwa domowego (lodówek, pralek, kotłów itp.), Gdy naga faza dotyka metalowej obudowy.

Ale czasami w urządzeniach elektrycznych występują przecieki, dla których zabezpieczenie różnicowe nie działa. Na przykład, nie reaguje na stały lub pulsujący prąd generowany w jednostkach zasilania elektroniki. Niemniej jednak „AC” jest najłatwiejszym i najczęstszym mechanizmem różnicowym, a ten rodzaj ochrony jest o 30% tańszy niż „A”. Z reguły na obudowie są oznaczone ikoną w postaci sinusoidy.

„A” jest bardziej czułym wyzwalaczem, zapobiegającym wyciekom, w tym prądom pulsacyjnym i stałym, wytwarzanym w elektronice z mikroukładami wypełnionymi półprzewodnikami (rezystorami, tyrystorami, diodami itp.). To jest bardziej wrażliwa obrona. Znakowanie w postaci sinusoidy na górze i dwie krzywe na dole.

Kraje europejskie stopniowo odchodzą od „AC”, przechodząc do „A”, jako bardziej niezawodne i bezpieczne. Niemniej jednak „AC” można swobodnie używać do urządzeń elektrycznych bez elektronicznego „farszu”. Instrukcje niektórych urządzeń elektrycznych wskazują, że mogą być one chronione tylko RCD (lub typ A).

Jaki typ jednostki wybrać?

Zgodnie z wewnętrzną konstrukcją dyfuzory i wyłączniki różnicowoprądowe są podzielone na dwa typy: elektroniczny i elektromechaniczny. Wbrew powszechnemu błędnemu przekonaniu, rodzaj uwolnienia nie wpływa na parametry operacyjne i parametry techniczne. Jaka jest różnica między nimi?

Elektromechaniczny wyzwalacz jest wyzwalany przez transformator różnicowy. Gdy wyciek występuje w uzwojeniu wtórnym, powstaje napięcie, które oddziałuje na spolaryzowany przekaźnik, który wyzwala styki.

Elektronika jest wyzwalana tylko wtedy, gdy w fazie występuje napięcie. W przypadku mikroukładu ze wzmacniaczem, z zasilaniem z sieci zewnętrznej. W przypadku utraty zasilania mikroukład wysyła sygnał do mechanizmu wyłączającego, który wyłącza fazę. Ten schemat jest tańszy.

Główna różnica polega na tym, że jeśli sieć jest pozbawiona zasilania, elektroniczny mechanizm różnicowy nie będzie działał. Ale czy w tym przypadku jest możliwe wyciek? Czysto teoretycznie tak, ze względu na energię zgromadzoną w kondensatorach elektroniki podłączonej do sieci. Są to bardzo rzadkie przypadki, a raczej wyjątki od zasad.

Na forach często można znaleźć skargi na niezawodność elektronicznego dyktafonu, rzekomo nie zawsze działającego. W większości przypadków jest to spowodowane nieprawidłowym połączeniem. Zgodnie z PUE obie fazy i zero muszą być podłączone do zabezpieczenia różnicowego. Jeśli nie podłączysz zera, będzie działać jak automat, ale nie ma gwarancji, że będzie działać jako RCD. Wniosek: po prawidłowym podłączeniu wszystko będzie działać niezależnie od projektu wydania.

Wybierz charakterystykę odłączenia maszyny: „B” lub „C”

Najbardziej popularne modele Diff mają następujące cechy podróży:
„B” jest najpopularniejszą opcją. Charakteryzuje się minimalnym opóźnieniem odpowiedzi. Odpowiedni do użytku domowego w domach ze starym okablowaniem. Nie zalecany do sieci zasilających urządzenia o wysokich prądach rozruchowych (pralki, pompy, lodówki, betoniarki itp.). Krótkotrwałe obciążenie nadmierne prowokuje tzw. fałszywie pozytywne. Natychmiast uruchamiany przy prądach równych 3-5 nominalnych;
„C” jest opcją uniwersalną, dobrym rozwiązaniem dla domów prywatnych. Przed wyzwoleniem ma większe opóźnienie i dlatego nie reaguje na wysokie prądy rozruchowe. Zaleca się wybór sieci o dużej akumulacji mocnego sprzętu elektrycznego działającego na silnikach elektrycznych. Natychmiast wyzwalane, gdy obciążenie przekroczy nominalne 5-10 razy.

Typ „B” jest lepszy w przypadku linii bez silnych odbiorników, a typ „C” jest bardziej odpowiedni dla linii wylotowych o obciążeniu 1 kW.

Aby utrzymać selektywność na wejściu, wskazane jest ustawienie „C”, a na liniach gniazd i oświetleniu - „B”, tak aby podczas zwarć wstępna różnica nie działała przed grupami.

Jak obliczyć i określić niezbędny dyktafon „dla siebie”?
Jaka jest ocena wydania?
Czy charakterystyka podróży jest „A” lub „AC”?
Jaki typ jednostki wybrać?
Ale jak wybrać konkretne wartości?
Jak obliczyć i określić niezbędny dyktafon „dla siebie”?
Jaka jest ocena wydania?
Czy charakterystyka podróży jest „A” lub „AC”?
Jaki typ jednostki wybrać?
Jaka jest różnica między nimi?

Новости

Дачный ответ беседки с мангалом фото
как клеить кафельную плитку на кухневот такое

Строим беседку своими руками
Беседка – это один из основных элементов в ландшафтном дизайне. Без нее трудно представить ни классический сад, ни участок в стиле кантри. А как же приятно укрыться от солнечных лучей в жаркий летний день,

Беседки из поликарбоната
Многие дачники, садоводы считают беседку, выполненную из поликарбоната на своем земельном участке ценным атрибутом истинного загородного отдыха. Ведь именно в ней проходят встречи с друзьями, вечерние

Беседки из металла и поликарбоната своими руками: фото, проекты
Свою беседку на даче хочется иметь каждому, а на приобретение дорогой конструкции или строительных материалов может быть недостаточно средств. Хорошим вариантом станет простая беседка из металлического

Делаем беседку своими руками. Фотографии, видео, технология
С приобретением загородного дома , особое внимание необходимо уделить не только ремонту дома, но и обустройству загородного участка. Именно поэтому, сегодня в нашей статье мы подробно поговорим о том,

Шторы в беседку от ветра и дождя: шитье своими руками
Загородный дом, коттедж, дача, даже открытый балкон или лоджия в квартире требуют особенного обустройства. Беседки, мангальные зоны, полуоткрытые и открытые веранды, террасы для того и создаются, чтобы

Беседка с мангалом для дачи своими руками: фото и красивые проекты
Сегодня беседка с мангалом — это очень популярное решение для тех, кто хочет сделать зону отдыха на территории собственной дачи или частного дома. Помимо традиционного мангала, можно использовать барбекю,

Шторы в беседку
Достаточно сложно представить приусадебный участок или дачу без беседки или веранды. Это место где можно отлично провести время близко к природе при этом насладиться максимальным комфортом. В разгаре жаркого

Окна в беседку: как оформить красиво
Фото раздвижных окон для беседки Очень приятно провести свободное время с друзьями на свежем воздухе. Садовая беседка с окнами – это место, где обеспечен комфортный и незабываемый отдых. Остекление

Строим беседки для дачи своими руками
Как сделать своими руками беседки для дачи? Дачная беседка, это самое отличное место для загородного отдыха. Чтобы правильно выполнить любой из видов беседки для дачи своими руками, нужно выбрать