Статьи

W jaki sposób odpryski ściany pod okablowaniem

 1. Rodzaje powierzchni do chromowania ścian
 2. Narzędzia i metody cieniowania ścian
 3. Młotek i dłuto
 4. Bułgarski
 5. Perforator
 6. Łamacz do ścian
 7. Wniosek

Jak robić ściany

Ukryte okablowanie w domu lub mieszkaniu ma kilka zalet w stosunku do innych opcji układania przewodów, ale zerwanie betonowych ścian pod okablowaniem jest znaczącą wadą tej metody. Dlatego w naszym artykule postaramy się przedstawić Państwu maksimum informacji na temat roztrzaskania ścian.

Mamy nadzieję, że pozwoli to zminimalizować wysiłki na rzecz przygotowania ścian do układania drutów metodą ukrytą.

Rodzaje powierzchni do chromowania ścian

Aby wybrać sposób prawidłowego wykonywania ścian na potrzeby okablowania, musimy określić powierzchnię ściany. Może to być cegła lub betonowa ściana.

Pierwsza opcja jest dla nas bardziej akceptowalna. Wszakże dzięki obecności szwów w murze, wzdłuż nich możemy wybrać sekcje poziome.

Obszary poziome powinny być również wybrane wzdłuż szwów. W końcu dzięki temu będziemy musieli obniżyć cegłę bezpośrednio o 2 razy mniej. Tak, i wybrać rowki w cegle jest znacznie łatwiejsze niż w płycie betonowej.

W końcu gęstość cegieł to:

 • Ceramika pełna - nie mniej niż 2000 kg / m3 .
 • Pustaki ceramiczne - 1100 - 1400 kg / m 3.
 • Silikat o pełnej budowie - 1800 - 1950 kg / m3 .
 • Wydrążony krzemian - 1100 - 1600 kg / m3 .

Ale gęstość betonowej płyty jest często nieco wyższa, jak poniżej:

 • Beton lekki ma gęstość do 1800 kg / m3. Obecnie zyskuje popularność pianobetonu, betonu komórkowego i tym podobnych.
 • Lekki beton , z którego zwykle wykonuje się w domu, ma gęstość 1800 - 2200 kg / m3.
 • Jednak znacznie rzadziej stosowane w konstrukcji ciężkiego betonu mają gęstość 2200 - 2500 kg / m3.

Na tej podstawie stwierdzamy, że łatwiej jest wykonać ściany do okablowania pod ścianą z cegły. Co więcej, dzięki szwom można znacznie zmniejszyć ilość pracy. Ale często nie musimy wybierać.

I tylko w rzadkich przypadkach możemy zorganizować większą ilość okablowania na ścianie z cegły ze względu na prawidłowy układ sieci elektrycznej.

Narzędzia i metody cieniowania ścian

Droga dziadka do golenia powierzchni

Młotek i dłuto

Więc:

 • Młotek i dłuto to najstarsza i najbardziej sprawdzona metoda . Za pomocą dłuta zarysowujemy głębokość i położenie naszej przyszłej wnęki pod okablowaniem, a następnie, kładąc się wzdłuż lub równolegle do rowka, wybijamy stroboskop.
 • W przypadku powierzchni ceglanych, gdzie wystarczy pogłębić szew między warstwami muru, metoda ta może być nadal odpowiednia. Chociaż dla takiej ściany, będziemy potrzebować dużo wysiłku, gdy przebijemy bramy z cegły. Ale wykonanie betonowej ściany przy pomocy młotka i dłuta jest prawie niemożliwe.

Bułgarski

Więc:

 • Jeśli wykonujesz samowiercące, użycie szlifierki może być dobrą alternatywą dla młotka i dłuta. W końcu to narzędzie jest dość powszechne i na pewno masz je pod ręką. Mechanizacja procesu może znacznie przyspieszyć ten proces.
 • Aby używać szlifierki podczas golenia ścian, konieczne jest wstępne zarysowanie wzoru układania drutu. Następnie za pomocą tarczy diamentowej wykonujemy dwa równoległe rowki o wymaganej głębokości.

Zwróć uwagę! Podczas używania szlifierek do powierzchni golących, pożądane jest zmniejszenie naprężeń ze wszystkich części sieci elektrycznej, ewentualnie znajdujących się tutaj. W końcu, jak pokazuje doświadczenie i prawo złośliwości, natkniesz się na starą instalację elektryczną. Nawiasem mówiąc, wymóg ten należy przypisać wszystkim metodom odpryskiwania ścian.

Nawiasem mówiąc, wymóg ten należy przypisać wszystkim metodom odpryskiwania ścian

Zdjęcie pokazuje wszystkie dysze na wiertarce do rozdrabniania

 • Teraz, używając perforatora lub młotka z dłutem, wybieramy materiał między naszymi rowkami. Podczas używania stempla najlepiej jest użyć specjalnej dyszy w postaci łopatki. Został stworzony tylko po to, aby stworzyć wgłębienie w ścianach.
 • Na pytanie, jak zrobić ścianę pod okablowaniem, Bułgar jest niemal idealną odpowiedzią. Ale jest kilka „ale”! Po pierwsze, podczas korzystania z młynka powstaje duża ilość pyłu. Nawet obecność drugiej osoby z silnym odkurzaczem nie pozwoli ci tego uniknąć. Po drugie, użycie dysku nie pozwoli na tworzenie rowków w rogach pomieszczenia i będziesz musiał użyć perforatora lub dłuta, aby utworzyć rowki w rogu.

Perforator

Wykrawanie z uderzeniem

Więc:

 • Użycie stempla do golenia powierzchni nie zapewnia pełnej pracy bez kurzu, ale zdecydowanie zmniejszy jego ilość o kilka razy. Tak, a dodatkowe narzędzia, jak w przypadku szlifierki, nie są potrzebne.
 • Na pytanie, w jaki sposób zrobić ścianę pod okablowaniem z uderzeniem, możesz wyjaśnić ci wiele filmów. Ta metoda golenia jest następująca. Powinieneś w regularnych małych odstępach wzdłuż linii stosowania drutu za pomocą wiertła tworzyć otwory. Następnie, używając specjalnej dyszy w postaci ostrza, wybij beton między otworami.
 • Ta metoda jest nieco bardziej pracochłonna i czasochłonna, ale jej wyraźną zaletą jest mniej pyłu. Osobiście wolę go. Chociaż, oczywiście, najlepszym sposobem jest użycie specjalnie zaprojektowanego bruzdownicy.

Łamacz do ścian

Więc:

 • Specjalnie zaprojektowane narzędzie do ścian shtrobleniya pod okablowaniem zwanym bruzdownicą . Zgodnie z zasadą urządzenia jest to ten sam bułgarski, tylko tutaj są dwa równoległe dyski. Można je regulować, zmieniając głębokość zanurzenia w ścianie. Ponadto możliwa jest zmiana odległości między płytami, dzięki czemu zmienia się szerokość naszych rowków.
 • Główną różnicą między bruzdownikiem ściennym jest obecność silnego odkurzacza i maksymalne możliwe uszczelnienie obszaru roboczego. Z tego powodu ilość emitowanego pyłu jest minimalna.
 • Po ustawieniu wymaganej szerokości i głębokości rowka włączasz odkurzacz i prowadzisz maszynę wzdłuż ściany. Dzięki temu uzyskasz idealnie równe rowki na minimalny czas.
 • Jedyną wadą takiego narzędzia jest jego cena. Jest wystarczająco duży, a jeśli cieniowanie ścian nie jest Twoją odpowiedzialnością zawodową, nie jest wskazane nabywanie takiego narzędzia. Ale jeśli masz możliwość wypożyczenia, zalecamy skorzystanie z tej możliwości. Ocalone nerwy i siła zastąpią wydane pieniądze.

Używanie bruzdownicy

Zasady odpryskiwania ścian:

  • Przede wszystkim należy pamiętać, że przed wykonaniem ścian do okablowania należy narysować plan. Powinien zawierać tylko kąty proste. I chociaż przekątne i skosy mogą zaoszczędzić czas i materiały, ale to prowadzi do ogromnych problemów w przyszłości.
  • Zgodnie z klauzulą ​​2.1.39 Wytycznych dotyczących instalacji elektrycznej (УЭУЭ) ukryte okablowanie odnosi się do przewodów ukrytych pod tynkiem, betonem, alabastrem i innymi materiałami niepalnymi na głębokość co najmniej 10 mm. Zobowiązuje nas to do wykonywania wystarczająco głębokich rowków, ale lepiej nie żartować z elektryczności i postępować zgodnie ze standardami komponentów elektrycznych.
  • Jeśli wykonujesz poziome głaskanie, to zgodnie z p.3.33 SNiP 3.05.06-85 wysokość jezdni z płyty stropowej nie powinna być oddzielona o więcej niż 150 mm. Ta zasada dotyczy wszystkich płyt o grubości do 80 mm. Ta grubość nie dotyczy grubościennych płyt o większej grubości.
  • Ponadto w naszym podręczniku zaleca się, aby podczas opracowywania planu zapobiec lokalizacji przewodów z otworów okiennych i drzwiowych bliżej niż 100 mm. Ponadto nie zaleca się umiejscawiania przewodów elektrycznych bliżej niż 400 mm od rur dystrybucji gazu.

Zasady obijania ścian

 • Przed przewinięciem ściany pod okablowaniem należy pamiętać, że skrzynki połączeniowe powinny być wpuszczone w ścianę, aby w stanie zamkniętym były w jednej płaszczyźnie ze ścianą. Jednocześnie wybierając rozmiar skrzynki przyłączeniowej, należy pamiętać, że zasady PUE wymagają obecności marginesu drutu w miejscach cięcia, a najbardziej odpowiednim jest pozostawienie tego marginesu w skrzynce przyłączowej.

Zwróć uwagę! Podczas układania drutu w sposób ukryty nie należy pozwolić na jego rozciągnięcie. Drut powinien swobodnie leżeć w ścianie. W przeciwnym razie z powodu wahań temperatury może ulec deformacji.

 • Podczas układania drutu na palnych powierzchniach konieczne jest wykonanie okładziny pod drutem z ognioodpornych materiałów. Ponadto szerokość okładziny powinna wynosić co najmniej 100 mm .

Wniosek

Teraz, wiedząc, jak wykonać ściany do okablowania i znając wszystkie zalety i wady każdej metody, możesz wybrać własną idealną opcję. Dzięki temu można znacznie zaoszczędzić czas i wysiłek, a także uzyskać możliwość pełnego okablowania zgodnego ze wszystkimi zasadami i przepisami.

Pozwoli to wyeliminować prawdopodobieństwo różnych sytuacji awaryjnych i zapewni ich długotrwałą eksploatację.

Новости

Дачный ответ беседки с мангалом фото
как клеить кафельную плитку на кухневот такое

Строим беседку своими руками
Беседка – это один из основных элементов в ландшафтном дизайне. Без нее трудно представить ни классический сад, ни участок в стиле кантри. А как же приятно укрыться от солнечных лучей в жаркий летний день,

Беседки из поликарбоната
Многие дачники, садоводы считают беседку, выполненную из поликарбоната на своем земельном участке ценным атрибутом истинного загородного отдыха. Ведь именно в ней проходят встречи с друзьями, вечерние

Беседки из металла и поликарбоната своими руками: фото, проекты
Свою беседку на даче хочется иметь каждому, а на приобретение дорогой конструкции или строительных материалов может быть недостаточно средств. Хорошим вариантом станет простая беседка из металлического

Делаем беседку своими руками. Фотографии, видео, технология
С приобретением загородного дома , особое внимание необходимо уделить не только ремонту дома, но и обустройству загородного участка. Именно поэтому, сегодня в нашей статье мы подробно поговорим о том,

Шторы в беседку от ветра и дождя: шитье своими руками
Загородный дом, коттедж, дача, даже открытый балкон или лоджия в квартире требуют особенного обустройства. Беседки, мангальные зоны, полуоткрытые и открытые веранды, террасы для того и создаются, чтобы

Беседка с мангалом для дачи своими руками: фото и красивые проекты
Сегодня беседка с мангалом — это очень популярное решение для тех, кто хочет сделать зону отдыха на территории собственной дачи или частного дома. Помимо традиционного мангала, можно использовать барбекю,

Шторы в беседку
Достаточно сложно представить приусадебный участок или дачу без беседки или веранды. Это место где можно отлично провести время близко к природе при этом насладиться максимальным комфортом. В разгаре жаркого

Окна в беседку: как оформить красиво
Фото раздвижных окон для беседки Очень приятно провести свободное время с друзьями на свежем воздухе. Садовая беседка с окнами – это место, где обеспечен комфортный и незабываемый отдых. Остекление

Строим беседки для дачи своими руками
Как сделать своими руками беседки для дачи? Дачная беседка, это самое отличное место для загородного отдыха. Чтобы правильно выполнить любой из видов беседки для дачи своими руками, нужно выбрать